Close
Logo

Om Oss

Cubanfoodla - Detta Populära Vin Betyg Och Recensioner, Idén Om Unika Recept, Information Om Kombinationer Av Nyhetsbevakning Och Användbara Guider.

Evenemang

Den årliga auktionen Napa Valley samlar in $ 14,3 miljoner för barndomsutbildning

Auktion Napa Valley , det årliga insamlingsevenemanget som hålls kl Meadowood i St. Helena, Kalifornien, innehöll ångande temperaturer, kocken Francis Mallmanns matlagning med öppen eld och den smittsamma musiken från det kubanska bandet 30-bit, Los Van Van. Men det är inte allt. Modellen och skådespelerskan Kate Upton var också närvarande och skapade mycket egen värme, särskilt på dansgolvet.

Hedersauktionsordförande Agustin F. Huneeus uppnådde sina dubbla mål att samla in pengar för lokal utbildning och samhällets hälsosaker och kasta en heck av en minnesvärd fest. Totalt tog årets auktion in 14,3 miljoner dollar.

Upton var där för att stödja Tusk Estates och dess parti i samband med Amuse Bouche vingård . Deras “True Warriors of Wine” -bidrag innehöll en juvelinrustad Golden State Warriors NBA-mästerskapsring, tillsammans med en metuselah och sex magnums av Center Bank, en unik Cabernet Sauvignon-Cabernet Franc-Merlot-blandning gjord av Philippe Melka och Heidi Barrett . Om det inte räckte var en jeroboam av Golden State Warriors-vin signerad av alla spelare också i mixen, liksom en magnum av Amuse Bouche och Tusk Estates inledande årgångar.

Avrundningen av paketet var en VIP-upplevelse vid en hemmamatch 2017 och signerade tröjor från var och en av lagets förrätter. Partiet samlade 520 000 dollar och matchades senare för en insamlingssumma på 1,04 miljoner dollar.

Paketet 'Warriors' drog bara in något mindre än dagens bästa parti - en chans att resa till Sydafrika med Staglin Family Vineyard , komplett med privat kock och safariguide. Resan såldes för 700 000 dollar men utvidgades till att omfatta ytterligare ett par, vilket totalt ökade till 1,05 miljoner dollar.

'50 år, 50 gäster, 50 flaskor', som inkluderade en mängd 50 sällsynta flaskor från Robert Mondavi vingård och middag för 50 kl Den franska tvätten , samlade in $ 520.000. För vingården var det en chans att reflektera över deras 50-årsjubileum och lyfta ett glas till Margrit Mondavi, som var närvarande.

Andra auktionsobjekt med hög dragning inkluderade en inköpsmiddag kl Opus One , fem 3-litersflaskor Harlan Estate , ett smycken och vinpaket från Fågelskrämmande vin och fest för 20 värd Quintessa med sällsynta flaskor och mer, varav den sista drog in $ 680 000.

Kvällens Fund-a-Need-evenemang, som samlar in pengar för barns hälsa och välbefinnande, drog in 2,1 miljoner dollar från ett rum med generösa anbudsgivare, inklusive 500000 dollar från Jackson Family Wines ' ägare Barbara Bank.

De bästa liveauktionspartierna

  • 'Fund-a-Need', 2,1 miljoner dollar från 100 paddelhållare
  • ”Into Africa, Incomparably” donerat av Staglin Family Vineyards, 1,05 miljoner dollar
  • “True Warriors of Wine” donerad av Amuse Bouche / Tusk Estates, 1,04 miljoner dollar
  • “The Quintessential Vintner Experience” donerad av Quintessa, 680 000 $
  • 'A Night Full of Stars', ett köp-en-plats-parti som donerats av Opus One, 660 000 $
  • ”50 år, 50 gäster, 50 flaskor” donerat av Robert Mondavi Winery, 520 000 $
  • ”Etched Into the Hillside” donerad av Harlan Estate, 500 000 $
  • 'Luminosity' donerat av Scarecrow Wine, 440 000 $
  • 'The Grand Heist' donerad av Blackbird Vineyards och Bvlgari, 360 000 $
  • 'Rum med utsikt' donerad av Antica Napa Valley - Antinori Family Wine Estate, 320 000 $

Topp fat mycket

  • Melka Wines, 62 100 $
  • Shafer Vineyards, $ 60,050
  • Vice versa, 54 800 dollar
  • Maskoten, 47750 $
  • Kardinal, 42 050 dollar
  • Continuum Estate, 37450 $
  • Stephens Estate, 37 250 dollar
  • Paul Hobbs, 36 700 dollar
  • Chappellet Vineyard, $ 36,400
  • Arkenstone Vineyards, $ 35,800

Topplistor för e-auktioner

  • Grgich Hills Estate, 17 550 dollar
  • Sherwin Family Vineyards, 11 550 $
  • HALL Wines, $ 10.000
  • Cliff Lede Vineyards, $ 8,050
  • Napa Valley Vintners och Riedel, 8050 $
  • Kapcsandy Family Winery, 7 600 $
  • Beringer Vineyards, $ 7,050
  • Clif Family Winery, $ 6,050
  • Levy & McClellan, 6 050 dollar
  • Vineyards Wellness, 6000 dollar